OIFF program 2017

Please find below the official selection of the Ouarzazate International Film Festival:

 

DAY Venue TIME PROGRAM FILM DIRECTOR DURATION COUNTRY
Monday
Palais des congrès
19:00 Opening ceremony 45min
21:00
Winners of OIIF16 56min Corrupt minds mehdi elkhaoudy 1501 MOROCCO
Fat in a healthy way Rozaliya Dimitrova 2159 BULGARIA
The last tar Yashin Nahani 1049 IRAN
The learning alliance Muhammad Umar Saeed 0838 PAKISTAN
22:30
Around the world 58min SOURY Christophe Switzer 1955 France
A Whistle Comes From Far Away Burak Doğan 1620 Turkey
Bitchboy Måns Berthas 1500 Sweden
Inflated Head Amirpooya Afzalipoor – Rouhollah Saadatmand 0625 Iran
Tuesday
Palais des congrès
19:00
Fiction 53min 14:15 Kenan Subaşı 0858 Turkey
Unquiet Days Latifa Said 2940 France
A instalação do medo Ricardo Leite 1400 Portugal
20:10
Documentary 49min Freaky Haya Alghanim 0704 Morocco
Jawara, The Terrizqo A. Sutansyah 1118 Indonesia
Lambert – The Australian Dream Gabor Kukucska 0637 Australia
Pape Eindo Mohamed Eddarraji 1500 Morocco
Alan Mohammad S. Jouri 0843 Iraq
21:20
Fiction 51min WAFAA Ilham EL Alami 1500 Morocco
Schoolmaster Hamid Reza Hosseinian 1725 Iran
Alive, la mort n’arrête pas la vie John Paul SWAMINATHAN 0700 France
Christmas Present Areum Han 1100 South Korea
Wednesday
Palais des congrès
10:00
Animation 45min Contrareloj José Moreno 0600 Venezuela
Falling Girl, The Vladimir Lukash 1027 Macedonia
Farewell Leon Vidmar 0551 Slovenia
Flying Dream Mohammad Ali Soheili 0545 Iran
Greed marwan chiguer 0230 Morocco
Traces of my brother Moritz Mayerhofer 1421 Germany
19:00
Fiction 55min a letter to God Hemanta Sadeeq 1459 Bangladesh
Zurda Florencia Reolon 0924 Uruguay
VARIATIONS Martín Klein 0639 Uruguay
Sweet Maddie Stone Brady Hood 2341 UK
20:10
Documentary 37min Awakned Heart, The SIMONETTA D’ITALIA GIOVANNI MORRICONE 1715 Mexico
El Más Grande (The Greatest) Gastón Escudero 0633 Argentina
Silent Masks Mazin M Sherabayani 1300 Iraq
21:20
Fiction 57min Dead Dictatorship Alexander Quezada 1256 Colombia
Ekaterina Ekaterina Volkova 2001 Italy
Postpartum Richard Bakewell 2400 USA
Thursday
Palais des congrès
19:00
Fiction 55min Curse of the Flesh Yannick Lecoeur & Leslie Lavielle 1654 France
Mohamed, The First Name ZAIRI MALIKA 1500 Morocco
Occupation:Killer Walid Ayoub 2300 Morocco
20:10
Fiction 51min Red laces, The Simone Valentini 0800 Italia
Restricted Vision Jez Leather / Jonny Cola 1436 UK
Sicela Amanzi (Water, Please.) Mlu Godola 1200 South Africa
Silent Mob, The Harvan Agustriansyah 1633 Indonesia
21:20
Fiction 49min 5639 Justin Latimer 1014 Australia
Courtesy of Angels, The Valérie THEODORE 2300 France
Death of the Author, The Federica Pacifico 0616 UK
FATHER Lella Satie 0913 Canada
Friday
Palais des congrès
19:00
Fiction 58min Elusive, The / Ce qui échappe Ely Chevillot 1736 Belgium
For God’s Sake Chakravarty Devulapalli 1045 India
Fuel to the fire Harald Franklin 2413 Germany
Game’s Over Amit Khanna 0532 India
20:10
Fiction 58min I Love M.U.M Tuck Fai LEONG 2500 Malaysia/Taiwan
In a forest, at night Adrien Léonard 1744 Belgium
Statement after my poet husband’s death Tasmiah Afrin Mou 1500 Bangladesh
21:20
Animation 27min Arkhe Batuhan Köksal 1044 Turkey
I Miricani Dan Strano 0605 Italy
Genesis Abtin Mozafari 1000 Iran
Saturday
Kasbah Aït Benhaddou
10:00
Animation 45min Contrareloj José Moreno 0600 Venezuela
Falling Girl, The Vladimir Lukash 1027 Macedonia
Farewell Leon Vidmar 0551 Slovenia
Flying Dream Mohammad Ali Soheili 0545 Iran
Greed marwan chiguer 0230 Morocco
Traces of my brother Moritz Mayerhofer 1421 Germany
Palais des congrès
19:00
Fiction 49min Sweet Maddie Stone Brady Hood 2341 United Kingdom
Touch Noel Harris 1500 Canada
Daesh Girl Abdulmohsen Almutairi 1000 Saudi Arabia
Closing ceremony 30min
20:10
Winners ? min TBA
TBA
TBA
TBA